Série divadelních her: Právně-etické povídky

Začátek: 6.3.2020 19:15
Konec: 6.3.2020 19:40
Kapacita: 100
Počet účastníků: 27
Omezení fronty: 30
Počet lidí ve frontě: 0
Konec rezervace: 5.3.2020 23:59
Místo konání: Atrium - Fakulta sociálních studií

O co se jedná

Dvě divadelní povídky jsou autorskými inscenacemi studentů Právnické fakulty v předmětu Verbatim divadlo. Jsou kreativním ztvárněním situací či otázek z oblasti Právní etiky, která v sobě nepřekvapivě obsahuje mnoho až existenciálních dilemat. Každodenní dilema soudce, kým a čím může a má být, ztvárňují netradičně, v nadsázce a s humorem, aniž by zlehčovaly samotnou otázku, která je součástí jejich zápletky. Výsledné mini-inscenace jsou bytostně právní, protože dávají nahlédnout i do právního způsobu uvažování svých autorů, a přesto dostupné laikům, protože právní dilema ztvárňují způsobem, který je hlavně zábavou.

Tančící soudce

První z povídek se místy blíží až absurdnímu dramatu a za fasádou zcela nerealistických detailů ukazuje zásadní dilema soudcovské důstojnosti, tentokrát dokonce v kontextu aktuálních brněnských reálií. Může soudce tancovat na stole? Kdy ano a kdy ne? A proč je to vůbec důležité? Jak je to se znalci v dokazování? Divák se samozřejmě dozví i suché vážné odpovědi, ale v divadelní nadsázce uvidí hrany a zákruty, kde by je možná nečekal.

Rozhodování

Jak moc se podobá rozhodování porotce v soutěži krásy rozhodování soudce? Jak moc se liší soudce od soutěžícího v téže soutěži? Divadelní experiment provádí takové srovnání nejen v rovině myšlenek, ale dokonce ho i přímo, viditelně a fyzicky ukáže přímo před publikem. Inspirací nám byl reálný případ z české disciplinární judikatury, notorický díky svému dopadu na znění zákona. Kdy by byl tušil, že v následujícím roce bude právnička vítězkou soutěže krásy na vnitrostátní i globální úrovni…Takže: může soudce či soudkyně soutěžit v soutěži krásy?

PS: A jak to souvisí s tím, jestli je muž, nebo žena?

V rámci čeho se to koná

Večer a noc plné přednášek, divadelních představení, promítání a exkurzí. Popularizujeme právo pro veřejnost a vytváříme příležitost pro setkání právnické obce. V Brně jsme si pro vás připravili následující program: