logo

Akce v Brně

Kdy?

6. března 2020

Co to je?

Večer a noc plné přednášek, divadelních představení, promítání a exkurzí. Popularizujeme právo pro veřejnost a vytváříme příležitost pro setkání právnické obce. V Brně jsme si pro vás připravili následující program:

Kde?

v Brně

Zapojené instituce

Právnická fakulta MU

Ústavní soud

Nejvyšší soud

Nejvyšší správní soud

Národní divadlo Brno

Ombudsman

Program

Na některé události je zapotřebí provést registraci. Nečekejte, nebo bude pozdě.

Divadlo Reduta - Mozartův sál

Nejvyšší správní soud

Nejvyšší správní soud

Nejvyšší správní soud

Nejvyšší soud

Nejvyšší soud

Hlavní program na Fakultě sociálních studií

Vedlejší program na Fakultě sociálních studií

Ombudsman

Online přednášky, ve kterých vás rádi uvidíme osobně a naživo.
19:00
22:30
Obrázek k události Divadelní představení Teror

Teror z pera Ferdinanda von Schiracha je strhující morální drama ze soudní síně a s aktivní účastí diváků.

Let společnosti Lufthansa z Hamburku do Mnichova. Na palubě 164 cestujících. Letadlo je uneseno teroristy a míří proti Allianz Aréně, kde v té chvíli sleduje fotbalový zápas 70 000 fanoušků. Životy lidí stojí proti sobě. Čas běží. Je třeba se rychle a správně rozhodnout. Jaké jsou rozkazy? A jaká rozhodnutí? Vojenský pilot, major Lars Koch jedná. Za své činy se musí následně zodpovídat před soudem. Roli porotců svěřil autor divákům. Na jejich hlasování závisí konečný verdikt nejednoznačného případu, jenž vybízí k přehodnocení vlastních etických postojů. Autor klade zásadní otázky po právních, morálních, psychologických, filosofických aspektech řešení vypjaté modelové situace. Kde je pravda? Morálka? Právo? Co je hrdinství? Lidská důstojnost? Jak námi manipuluje strach? Jaké jsou důsledky našeho pragmatismu či idealismu? Toto dilema zaručeně nenechá nikoho chladným! Teror je současným evropským divadelním hitem. Po premiéře v roce 2015 v berlínském Deutsches Theater se tato výjimečná hra stala fenoménem v dalších renomovaných evropských divadlech. Divácký ohlas vzbudil rovněž televizní film z produkce německé ARD. Ferdinand von Schirach patří v současnosti k nejúspěšnějším německým autorům. Náměty pro svoje napínavé detektivní příběhy čerpá z vlastní právnické praxe.

Překlad této hry vznikl s podporou Goethe institutu.

Délka představení: 2 hodiny 20 minut s přestávkou (od 19:00 do 21:20)

Po skončení divadelního představení proběhne panelová diskuze, jíž se zúčastní:

doc. JUDr. Mgr. Martin Škop, Ph.D., děkan Právnické fakulty Masarykovy univerzity JUDr. Vlastimil Göttinger, Ph.D., generální sekretář Ústavního soudu JUDr. Vít Alexandr Schorm, vládní zmocněnec pro zastupování před Evropským soudem pro lidská práva JUDr. Irena Schejbalová, vedoucí pobočky České advokátní komory Brno JUDr. Jan Sladký, krajský státní zástupce

Pro účast na divadelním představení a následné panelové diskuzi je třeba zakoupit si lístky v elektronickém systému Národního divadla Brno.

16:30
17:45
Obrázek k události Divadelní představení Milada

Fakultní divadelní společnost Právnické fakulty Masarykovy univerzity uvede hru Milada - polodokument o procesu s Miladou Horákovou.

Případ Milady Horákové, zahrnující i její osobní příběh, i ten o procesu, ve kterém byla odsouzena, je jedním z nejsilnějších momentů naší (nejen) právní historie. Zároveň je jedním z nejsilnějších narativů naší právní kultury a má mnohem větší potenciál než pouze informovat o naší minulosti.

Každá úvaha o vyprávění o právu na divadle se tak dříve nebo později dostane právě sem. Její příběh má totiž už sám o sobě rozměry antické tragédie a Milada Horáková jako jeho ústřední postava je dramatickou hrdinkou se vším všudy. Snaha o dramatizaci jejího soudního procesu by tak měla být hračka.

Známost všech těchto událostí však s sebou nese nebezpečí toho, že jejich divadelní zpracování dá vzniknout jen klišé o boji proti totalitě, právní kýč bez skutečného obsahu a poselství.

Právě proto, že síle a důležitosti tohoto příběhu bezvýjimečně věříme a jsme si vědomi zodpovědnosti, kterou na sebe jeho vyprávěním bereme, chtěli jsme od samého počátku od naší inscenace víc. Chtěli jsem nabídnout intepretaci bez zabarvení kýčem.

Hra o Miladě je příběhem o nás všech, kteří si příběh Milady Horákové neseme nutně jakou součást naší kulturní a obzvlášť právní identity, zkušenost, kterou nesmíme nikdy zamlčet ani zapomenout, abychom nelhali o tom, kdo jsme.

O Fakultní divadelní společnosti

Když vznikal v r. 2015 na Právnické fakultě Masarykovy univerzity nový studentský spolek Fakultní akademický klub, nazývaný většinou poněkud nešťastně znějící zkratkou FAK, jeho zakladatelé přišli s nápadem vytvořit divadelní společnost. Navazovali tak na mnohé debaty ohledně rozkvětu teoreticko-právního směru Law and Literature na zdejší fakultě i úvahy nad alternativními přístupy k výuce práva i vzdělávání laické veřejnosti v právní oblasti. Na podzim téhož roku se tedy objevila výzva k první schůzce, na níž se následně sešla malá skupinka lidí, z nichž někteří se tam ocitli dokonce i (šťastným) omylem. V souladu s jednou ze základních idejí Law and Literature, tedy kultivace práva a právníků pomocí umění, jsme se dohodli, že se budeme dramaturgicky soustředit na divadlo o právu, především(ale nejen) pro právníky. Základ tohoto souboru zůstává dodnes a stejně tak je platné ono dramaturgické směřování.

18:00
19:00
Obrázek k události ZRUŠENO: Křest knihy Dostalíkovy hlášky

Pozor, změna! Tuto akci jsme bohužel museli zrušit z důvodu nemoci v rodině doc. Dostalíka. Bez hvězdy programu by to nebylo ono - křest této knihy naplánujeme někdy v následujících měsících. Za komplikace se omlouváme.

Kniha, na kterou celý právnický svět čekal, je konečně tu!

Každý z velkých římských právníku a myslitelů se do historie zapsal nějakým významným dílem. Je proto na čase, aby se i doc. Petr Dostalík zapsal do historie knihou, která nemá obdoby. Kniha Dostalíkovy hlášky: Fragmenta Dostalíkova je počinem jednoho vysokoškolského pedagoga, jednoho absolventa a dvou studentů

Každý student právnické fakulty v České republice dozajista zná facebookovou stránku Dostalíkovy hlášky, která si za celou dobu svojí existence našla téměř 3000 sledujících ze všech koutu naší země. Dostalíkovy hlášky jsou opravdovým virálním fenoménem, který už od roku 2011 baví svými odposlouchanými hláškami, historkami a postřehy z hodin s doc. Petrem Dostalíkem celou právnickou komunitu.

Kniha, kterou k koedici vydalo Nakladatelství a vydavatelství Ondřej Kočan v koedici s Nugis Finem Publishing, byla již pokřtěná v Plzni a v Olomouci. Na Brno se ale ještě nedostalo. Noc práva se zdá být skvělou příležitostí, jak to napravit. Všichni fanoušci pana docenta a jeho hlášek se můžou těšit na křest, autorské čtení těch nejlepších mouder Fragment Dostalíkových a samozřejmě autogramiády.

19:15
19:40
Série divadelních her: Právně-etické povídky

Dvě divadelní povídky jsou autorskými inscenacemi studentů Právnické fakulty v předmětu Verbatim divadlo. Jsou kreativním ztvárněním situací či otázek z oblasti Právní etiky, která v sobě nepřekvapivě obsahuje mnoho až existenciálních dilemat. Každodenní dilema soudce, kým a čím může a má být, ztvárňují netradičně, v nadsázce a s humorem, aniž by zlehčovaly samotnou otázku, která je součástí jejich zápletky. Výsledné mini-inscenace jsou bytostně právní, protože dávají nahlédnout i do právního způsobu uvažování svých autorů, a přesto dostupné laikům, protože právní dilema ztvárňují způsobem, který je hlavně zábavou.

Tančící soudce

První z povídek se místy blíží až absurdnímu dramatu a za fasádou zcela nerealistických detailů ukazuje zásadní dilema soudcovské důstojnosti, tentokrát dokonce v kontextu aktuálních brněnských reálií. Může soudce tancovat na stole? Kdy ano a kdy ne? A proč je to vůbec důležité? Jak je to se znalci v dokazování? Divák se samozřejmě dozví i suché vážné odpovědi, ale v divadelní nadsázce uvidí hrany a zákruty, kde by je možná nečekal.

Rozhodování

Jak moc se podobá rozhodování porotce v soutěži krásy rozhodování soudce? Jak moc se liší soudce od soutěžícího v téže soutěži? Divadelní experiment provádí takové srovnání nejen v rovině myšlenek, ale dokonce ho i přímo, viditelně a fyzicky ukáže přímo před publikem. Inspirací nám byl reálný případ z české disciplinární judikatury, notorický díky svému dopadu na znění zákona. Kdy by byl tušil, že v následujícím roce bude právnička vítězkou soutěže krásy na vnitrostátní i globální úrovni…Takže: může soudce či soudkyně soutěžit v soutěži krásy?

PS: A jak to souvisí s tím, jestli je muž, nebo žena?

Divadlo Reduta - Mozartův sál

Online přednášky, ve kterých vás rádi uvidíme osobně a naživo.
19:00
22:30
Obrázek k události Divadelní představení Teror

Teror z pera Ferdinanda von Schiracha je strhující morální drama ze soudní síně a s aktivní účastí diváků.

Let společnosti Lufthansa z Hamburku do Mnichova. Na palubě 164 cestujících. Letadlo je uneseno teroristy a míří proti Allianz Aréně, kde v té chvíli sleduje fotbalový zápas 70 000 fanoušků. Životy lidí stojí proti sobě. Čas běží. Je třeba se rychle a správně rozhodnout. Jaké jsou rozkazy? A jaká rozhodnutí? Vojenský pilot, major Lars Koch jedná. Za své činy se musí následně zodpovídat před soudem. Roli porotců svěřil autor divákům. Na jejich hlasování závisí konečný verdikt nejednoznačného případu, jenž vybízí k přehodnocení vlastních etických postojů. Autor klade zásadní otázky po právních, morálních, psychologických, filosofických aspektech řešení vypjaté modelové situace. Kde je pravda? Morálka? Právo? Co je hrdinství? Lidská důstojnost? Jak námi manipuluje strach? Jaké jsou důsledky našeho pragmatismu či idealismu? Toto dilema zaručeně nenechá nikoho chladným! Teror je současným evropským divadelním hitem. Po premiéře v roce 2015 v berlínském Deutsches Theater se tato výjimečná hra stala fenoménem v dalších renomovaných evropských divadlech. Divácký ohlas vzbudil rovněž televizní film z produkce německé ARD. Ferdinand von Schirach patří v současnosti k nejúspěšnějším německým autorům. Náměty pro svoje napínavé detektivní příběhy čerpá z vlastní právnické praxe.

Překlad této hry vznikl s podporou Goethe institutu.

Délka představení: 2 hodiny 20 minut s přestávkou (od 19:00 do 21:20)

Po skončení divadelního představení proběhne panelová diskuze, jíž se zúčastní:

doc. JUDr. Mgr. Martin Škop, Ph.D., děkan Právnické fakulty Masarykovy univerzity JUDr. Vlastimil Göttinger, Ph.D., generální sekretář Ústavního soudu JUDr. Vít Alexandr Schorm, vládní zmocněnec pro zastupování před Evropským soudem pro lidská práva JUDr. Irena Schejbalová, vedoucí pobočky České advokátní komory Brno JUDr. Jan Sladký, krajský státní zástupce

Pro účast na divadelním představení a následné panelové diskuzi je třeba zakoupit si lístky v elektronickém systému Národního divadla Brno.

Nejvyšší správní soud

Online přednášky, ve kterých vás rádi uvidíme osobně a naživo.

Nejvyšší správní soud

Online přednášky, ve kterých vás rádi uvidíme osobně a naživo.

Nejvyšší správní soud

Online přednášky, ve kterých vás rádi uvidíme osobně a naživo.

Nejvyšší soud

Online přednášky, ve kterých vás rádi uvidíme osobně a naživo.

Hlavní program na Fakultě sociálních studií

Online přednášky, ve kterých vás rádi uvidíme osobně a naživo.
16:30
17:45
Obrázek k události Divadelní představení Milada

Fakultní divadelní společnost Právnické fakulty Masarykovy univerzity uvede hru Milada - polodokument o procesu s Miladou Horákovou.

Případ Milady Horákové, zahrnující i její osobní příběh, i ten o procesu, ve kterém byla odsouzena, je jedním z nejsilnějších momentů naší (nejen) právní historie. Zároveň je jedním z nejsilnějších narativů naší právní kultury a má mnohem větší potenciál než pouze informovat o naší minulosti.

Každá úvaha o vyprávění o právu na divadle se tak dříve nebo později dostane právě sem. Její příběh má totiž už sám o sobě rozměry antické tragédie a Milada Horáková jako jeho ústřední postava je dramatickou hrdinkou se vším všudy. Snaha o dramatizaci jejího soudního procesu by tak měla být hračka.

Známost všech těchto událostí však s sebou nese nebezpečí toho, že jejich divadelní zpracování dá vzniknout jen klišé o boji proti totalitě, právní kýč bez skutečného obsahu a poselství.

Právě proto, že síle a důležitosti tohoto příběhu bezvýjimečně věříme a jsme si vědomi zodpovědnosti, kterou na sebe jeho vyprávěním bereme, chtěli jsme od samého počátku od naší inscenace víc. Chtěli jsem nabídnout intepretaci bez zabarvení kýčem.

Hra o Miladě je příběhem o nás všech, kteří si příběh Milady Horákové neseme nutně jakou součást naší kulturní a obzvlášť právní identity, zkušenost, kterou nesmíme nikdy zamlčet ani zapomenout, abychom nelhali o tom, kdo jsme.

O Fakultní divadelní společnosti

Když vznikal v r. 2015 na Právnické fakultě Masarykovy univerzity nový studentský spolek Fakultní akademický klub, nazývaný většinou poněkud nešťastně znějící zkratkou FAK, jeho zakladatelé přišli s nápadem vytvořit divadelní společnost. Navazovali tak na mnohé debaty ohledně rozkvětu teoreticko-právního směru Law and Literature na zdejší fakultě i úvahy nad alternativními přístupy k výuce práva i vzdělávání laické veřejnosti v právní oblasti. Na podzim téhož roku se tedy objevila výzva k první schůzce, na níž se následně sešla malá skupinka lidí, z nichž někteří se tam ocitli dokonce i (šťastným) omylem. V souladu s jednou ze základních idejí Law and Literature, tedy kultivace práva a právníků pomocí umění, jsme se dohodli, že se budeme dramaturgicky soustředit na divadlo o právu, především(ale nejen) pro právníky. Základ tohoto souboru zůstává dodnes a stejně tak je platné ono dramaturgické směřování.

18:00
19:00
Obrázek k události ZRUŠENO: Křest knihy Dostalíkovy hlášky

Pozor, změna! Tuto akci jsme bohužel museli zrušit z důvodu nemoci v rodině doc. Dostalíka. Bez hvězdy programu by to nebylo ono - křest této knihy naplánujeme někdy v následujících měsících. Za komplikace se omlouváme.

Kniha, na kterou celý právnický svět čekal, je konečně tu!

Každý z velkých římských právníku a myslitelů se do historie zapsal nějakým významným dílem. Je proto na čase, aby se i doc. Petr Dostalík zapsal do historie knihou, která nemá obdoby. Kniha Dostalíkovy hlášky: Fragmenta Dostalíkova je počinem jednoho vysokoškolského pedagoga, jednoho absolventa a dvou studentů

Každý student právnické fakulty v České republice dozajista zná facebookovou stránku Dostalíkovy hlášky, která si za celou dobu svojí existence našla téměř 3000 sledujících ze všech koutu naší země. Dostalíkovy hlášky jsou opravdovým virálním fenoménem, který už od roku 2011 baví svými odposlouchanými hláškami, historkami a postřehy z hodin s doc. Petrem Dostalíkem celou právnickou komunitu.

Kniha, kterou k koedici vydalo Nakladatelství a vydavatelství Ondřej Kočan v koedici s Nugis Finem Publishing, byla již pokřtěná v Plzni a v Olomouci. Na Brno se ale ještě nedostalo. Noc práva se zdá být skvělou příležitostí, jak to napravit. Všichni fanoušci pana docenta a jeho hlášek se můžou těšit na křest, autorské čtení těch nejlepších mouder Fragment Dostalíkových a samozřejmě autogramiády.

19:15
19:40
Série divadelních her: Právně-etické povídky

Dvě divadelní povídky jsou autorskými inscenacemi studentů Právnické fakulty v předmětu Verbatim divadlo. Jsou kreativním ztvárněním situací či otázek z oblasti Právní etiky, která v sobě nepřekvapivě obsahuje mnoho až existenciálních dilemat. Každodenní dilema soudce, kým a čím může a má být, ztvárňují netradičně, v nadsázce a s humorem, aniž by zlehčovaly samotnou otázku, která je součástí jejich zápletky. Výsledné mini-inscenace jsou bytostně právní, protože dávají nahlédnout i do právního způsobu uvažování svých autorů, a přesto dostupné laikům, protože právní dilema ztvárňují způsobem, který je hlavně zábavou.

Tančící soudce

První z povídek se místy blíží až absurdnímu dramatu a za fasádou zcela nerealistických detailů ukazuje zásadní dilema soudcovské důstojnosti, tentokrát dokonce v kontextu aktuálních brněnských reálií. Může soudce tancovat na stole? Kdy ano a kdy ne? A proč je to vůbec důležité? Jak je to se znalci v dokazování? Divák se samozřejmě dozví i suché vážné odpovědi, ale v divadelní nadsázce uvidí hrany a zákruty, kde by je možná nečekal.

Rozhodování

Jak moc se podobá rozhodování porotce v soutěži krásy rozhodování soudce? Jak moc se liší soudce od soutěžícího v téže soutěži? Divadelní experiment provádí takové srovnání nejen v rovině myšlenek, ale dokonce ho i přímo, viditelně a fyzicky ukáže přímo před publikem. Inspirací nám byl reálný případ z české disciplinární judikatury, notorický díky svému dopadu na znění zákona. Kdy by byl tušil, že v následujícím roce bude právnička vítězkou soutěže krásy na vnitrostátní i globální úrovni…Takže: může soudce či soudkyně soutěžit v soutěži krásy?

PS: A jak to souvisí s tím, jestli je muž, nebo žena?

Vedlejší program na Fakultě sociálních studií

Online přednášky, ve kterých vás rádi uvidíme osobně a naživo.

Ombudsman

Online přednášky, ve kterých vás rádi uvidíme osobně a naživo.